Деревно Cтружкова Плита або як її називаю ДСП - це основний матеріал з якого сучасна промисловість випускає корпусні меблі, як альтернативу споконвічного меблеві матеріали - деревині.
Деревина як матеріал для виготовлення меблів залишилася в далеко в минулому, не тому що ДСП володіє якими то перевагами перед деревом (швидше справа йде до навпаки), а тому що це економічно більш привабливо і для виробника і для кінцевого покупця. Але давайте розберемося, наскільки обгрунтована така економія, і якщо не кожен здатний купити обстановку з масиву дерева то як все таки знизити ризик придбання екологічно нестабільною, а часом навіть небезпечною для здоров'я корпусних меблів сумнівного походження.
Деревно стружкова Плита проводиться методом гарячого пресування з тирси і стружки з синтетичними смолами. Так на якому ж етапі екологічно чиста деревна маса ставати небезпечною для здоров'я? На сьогоднішній день встановлено єдині параметри якості та технологічні прийоми виготовлення плиткових матеріалів таких як ДСП, МДФ, і фанери різної товщини і форматів аркуша. У процесі виробництва використовуються або карбамідні смоли, або у випадку з водостійкою фанерою фенольні.
Існує ще один цікавий факт про який мало хто знає. У масиві багатьох порід деревини (мова йде про живих зростаючих в природі деревах) природний вміст формальдегіду часом доходить до 12 мг, у сонячний жаркий день в сосновому лісі вміст формальдегіду в повітрі може в два рази перевищувати гранично допустиму кількість. Так що зробити листової деревно-стружкових матеріал зовсім без формальдегіду просто неможливо.
Крім цього слід звернути увагу на документи, а саме на сертифікат якості плити ДСП. Меблі для житлових приміщень повинна бути виготовлена з матеріалів, не нижче класу Е1 (ГОСТ 10632-89). Залишається тільки довідатися яка кількість формальдегіду допускається в плиті ДСП за санітарними нормами .Все матеріали розділені на три класи безпеки за кількістю карбоформальдегідной смоли. Клас Е1 - 10мг. Формальдегіду на 100 гр. сухої речовини, Е2 - 30 мг, ЕЗ - 60 мг. Природно, чим нижче вміст формальдегіду, тим безпечніше меблі.
Високий вміст карбоформальдегідной смоли в ДСП виділяючись в повітря через НЕ проклеєні кромкою торці плит вільний формальдегід і фенол може викликати алергічні реакції, захворювання дихальної системи, астму та онкологічні захворювання.
Меблі з ДСП безсумнівно є найкращою альтернативою меблів з дерева, адже ДСП - це якісний матеріал, що відповідає світовим стандартам безпеки, і вживаний вже зараз як основний матеріал для виробництва меблів.
Для облицювання паперово-смоляними плівками (ламінування і каширування) використовують шліфовану ДСП марки П-А, перший (рідко - другого) сорти з мелкоструктурной поверхнею і емісією формальдегіду Е-1 (гірше Е-2). Для виробництва дитячих меблів повинна використовуватися тільки плита класу Е-1.
Те, що знають тільки професіонали:
У Європі стандарти більш жорсткі. Клас Е1 - не більше 8 мг, Е2 = 8-15 мг (PN-EN 120). Таким чином, в будь-якій європейській плиті вміст формальдегіду на 20% менше, ніж в плиті вітчизняної.
Що робити?
Дізнайтеся у продавця, яка ДСП використовується даним виробником меблів: вітчизняна або імпортна і який саме торгової марки.
Вам зобов'язані показати документи, що підтверджують відповідність матеріалу класу Е1 (санітарно-гігієнічний висновок, сертифікати, каталоги і т.д).
Вимагайте фіксації в договорі, яку саме ДСП (МДФ, Фанера тощо) будуть використовувати при виготовленні Ваших меблів. Вам можуть показати ДСП однієї марки (наприклад, імпортної), а виготовити з інший (наприклад, вітчизняної).
Будьте готові до того, що плита з низьким вмістом формальдегіду буде коштувати трохи дорожче.